Sorgun'da deve yetiştiriciliği

Dost doğru

  • Release Date: 22 Jun 2015
  • Viewer: 3.384
  • Like Video: 4
  • Dislike Video: 2
  • Video Length: 1.17

Music Video

  Play Audio :

Description

Sıcak çöl ikliminde görmeye alışık olduğumuz deve yetiştiriciliği Anadolu bozkırında üreticinin ilgisini çekti. Yozgatlı bir besici Suriye’den getirttiği bir çift deve ile deneme üretimine başladı.
Yozgat'ın Sorgun ilçesine bağlı Mehmetbeyli köyünde geçimini besicilik yaparak sürdüren 39 yaşındaki Ferda Yiğit, büyükbaş hayvan çiftliğinde deve yetiştirmeye başladı. 19 yıldır büyükbaş hayvan yetiştirdiğini belirten Yiğit,"Bir arkadaşımın 2 ay önce Suriye'den getirdiği iki deve çokcılız hayvanlardı. Şimdi iyi hale geldiler" dedi.
Deve yetiştiriciliğini bir hobi olarak yaptığını belirten besici Ferda Yiğit, 19 yıldır büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yaptığını söyledi. Yiğit, "Deve yetiştiriciliğini merak ediyordum. Bu merakım üzerine bir arkadaşım Suriye'den getirdiği iki deveyi bana verdi. Bende bu iki deveyi şimdi gördüğünüz gibi çiftliğimde beslemeye başladım. 2 ay önce geldiklerinde çok zayıf ve cılız hayvanlardı. Şimdi daha iyi hale geldiler" dedi. Deve yetiştiriciliğini bir hobi olarak yaptığını belirten Yiğit, "Şu anda havaların sıcak olmasından dolayı develerimizi açık alanda bakımını yapıyoruz. Tabii havaların soğumasıyla birlikte diğer hayvanlar gibi develerimizi de kapalı alana alıp, bakımlarını devam ettirmeyi düşünüyoruz. Develerimizi diğer büyükbaş hayvanların yediği yem ve ot gibi yiyeceklerle besliyoruz" dedi.
Deve yetiştiriciliğini ilerleyen zamanlarda üretime yönelikte yapmayı planladıklarını da belirten çiftlik sahibi Ferda Yiğit, "İlk defa bir deve yetiştiriyoruz. İleriki zamanlarda üretime yönelikte olabilir. İnsanlar develeri çok merak ediyorlar. Bazı vatandaşlar çiftliğe gelip develerin fotoğraflarını çekerken, kimileri ise kurban bayramı için kurbanlık olarak satılması talebinde dahi bulunuyorlar. Ancak sadece üretime yönelik deve yetiştireceğim" dedi.
Çiftliği bakıcısı Satılmış Işıksoy ise ilk defa bir deve bakıcılığı yaptığını belirtirken, diğer hayvanlara göre bu işin daha zor olduğunu söyledi. İbrahim Özen adlı bir vatandaş ise ilk defa Yozgat bölgesinde bir deve gördüğünü, merak edip develeri görmek için Sorgun'da çiftliğe geldiğini söyledi.

keyboard_arrow_up