Bitcoin Yapay Zeka Ürünü Olabilir Mi?

Mühendis Kafalar

  • Release Date: 4 Mei 2018
  • Viewer: 17.707
  • Like Video: 85
  • Dislike Video: 44
  • Video Length: 2.53

 Fast Download

Music Video

  Play Audio :

Description

Değeri çıkıp inse de popülerliğini özellikle son 1 senede hiç kaybetmeyen Bitcoin ve Blockchain hakkında bu sıralar şaşırtıcı bir iddia konuşuluyor. Acaba bitcoin yapay zeka ürünü olabilir mi?

Bitcoin’in üreticisine dair en popüler iddia; Satoshi Nakamoto takma adını kullanılan bir kişi veya bir grup hakkında. Bu kişi veya grup, yazılımsal bilgilerini kullanarak, dünyanın ilk blok zincirini ve kripto para birimini üretti. 2009 yılında Bitcoin, internet üzerinden merkezi olmayan bir şekilde para transferi yapılabilecek bir sistem haline geldi. O tarihten sonra ilk olarak deep web’te, kirli işlemlere yasal paraların karışmaması için kullanıldı. Ancak, yıllar içinde Bitcoin sadece deep web’te kalmadı. Hayatlarımızın belli başlı noktalarına üretim yaparak, satın alarak, gönder-al yaparak yerleşti. Herkesin olmasa bile birçok insanın ortak düşüncesi ise Bitcoin'in herkesi kısa yoldan zengin edebilme ihtimaliydi.

Medyanın bu konuyu gündeme getirmesiyle Bitcoin’in yükselişi yatırım yapma ihtimallerini gündeme getirdi. İnsanların yarattığı talep, resmi borsa şirketlerinin ilgisini çekince yatırım işlemleri yasal bir hal aldı. Ayrıca isteyen herkes, Bitcoin üretimine destek olmak için istediği kadar işlemci gücü satın alıp özel bilgisayarlarla madencilik yapmaya başladı. Zincire ekledikleri her bilgi için sistem, onlara Bitcoin üzerinden pay verdi.

Her şey buraya kadar normal görünüyor öyle değil mi?

Peki bu zamana kadar Bitcoin üzerinde neden "ciddi" denilebilecek seviyede bir güvenlik açığı bulanamadı? Bu noktada akla ilk gelen açık block chaindeki bilgisayar gücünün %51’ini ele geçirmek olabilir fakat bu da ekonomik açıdan bir çok devletin bile başaramayacağı bir büyüklükte şu an.

Sahiden de bitcoin insan yapımı bir şey olsa "akıl akıldan üstündür" misali bir açığı neden bu zamana kadar kimse bulamadı? İşte bu konu, yazılımın insan üstü becerilere sahip bir aktör tarafından yapılma ihtimalini doğurmuş durumda.

2010 yılında bilgisayar uzmanı, yazılımcı ve hacker Dan Kaminsky, bu sansasyonel sistem hakkında ufak bile olsa bir açık bulunabileceğini düşünmüş.

Kaminsky öylesine uzmandı ki, 2008 yılında Internetin temellerini oluşturduğu iddia edilen sistemlerde çok büyük güvenlik açıkları bulmuş.

Fakat güvenlik uzmanı bu adam, her türlü saldırı türevini denerken her seferinde sistem tarafından gönderilen tek bir mesajla karşılaştı. "Saldiri etkisiz hale getirildi ve kaldirildi!"

Bu durumda akıllara gelen iki şey var. İlki, Bitcoin'i icat eden "şey"in her türlü olasılığı önceden görüp bunları bloke etmesi, bir diğeriyse bu sistemin insan tarafından yapılmamış olması!

Kaminsky, yapacağı her türlü testi yaptıktan sonra şunu söylemiş; “Hayatımda böyle bir kod altyapısıyla karşılaşmadım! “

Ancak insanlar tarafından hazırlanan her türlü sistem hata yapmaya mecburken Bitcoin'de bu durum neden mümkün olmuyor? Yapay zeka veya başka bir deyişle hiper zeka tarafından üretilmiş olması bir ihtimal. Gün geçtikçe bu teorilere yenisi de eklenecekmiş gibi duruyor.

Diğer videolarımıza göz atmayı unutmayın;

Cloud Gaming I Bulut Oyun
https://youtu.be/f2qjEl1LkSc

Robot Sophia'nın Zekası I İnsanlık İçin Tehdit Mi?
https://youtu.be/SwFgr7FSY98

UX Nedir? | Bir Sitede Neden Çok Vakit Geçiririz?
https://youtu.be/IASVX0RHOPI

Netflix Nasıl Çalışıyor? : https://www.youtube.com/wat...

Google Trafik Nasıl Çalışır? I Google Maps: https://www.youtube.com/wat......

Stephen Hawking'in İnsanlığa Son Mesajları: https://youtu.be/H7WHRUiG_tc

Yapay Zeka: https://youtu.be/KfxTGOgBSiM
Mühendis Kafalar Facebook : https://www.facebook.com/mu......

Mühendis Kafalar Instagram : https://www.instagram.com/m......

Mühendis Kafalar bir OBSS Platformudur.
http://obss.com.tr

Yapım: 321Media

keyboard_arrow_up