Türkiye'nin Nesli Tükenmekte Olan Hayvanları

Bilmeniz Gerek

  • Release Date: 23 Jun 2016
  • Viewer: 3.543
  • Like Video: 13
  • Dislike Video: 0
  • Video Length: 4.03

Music Video

  Play Audio :

Description

▶Türkiye'nin nesli tükenmekte olan hayvanları sıradışı ve ilginç gelebilir. Umarım beğenirsiniz (İyi Seyirler)

⚫Abone OL: https://goo.gl/MbsOUs
⚫Oyun Kanalım: https://goo.gl/cES3gX
⚫Facebook (Kanal Sayfası): https://goo.gl/ekfCOl

◀Tavsiye Edilen Videolar▶
➡10 Siyasetçinin Çocukluk Fotoğrafları: https://goo.gl/jStKoJ
➡Türkiye'nin Nesli Tükenmekte Olan Hayvanları: https://goo.gl/JGYK1q
➡BOOBLUGE TREND WORD: https://goo.gl/yHxXIJ
➡Japonlar'ın En İlginç 10 Yarışması: https://goo.gl/hF8zQo
➡Kıçını Parayla Silebilecek 10 MİLYARDER: https://goo.gl/AsNFdY

………………KONU METNİ ……………
1- Akdeniz Foku
Sadece Doğu Akdeniz sahilleri ile Batı Afrika'nın bir sahilinde yaşayan bu fok türü, aşırı avlanma, yaşam alanları kaybı ve deniz ekosisteminin bozulması nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Araştırmacılara göre günümüzde yaşayan Akdeniz foklarının tahmini sayısı 600'dür.
2-Alageyik
Senelerce bilinçsiz ve acımasız sürdürülen avcılık nedeni ile nesilleri yok olma sınırına gelen ve sadece Türkiye'de Düzlerçamı'nda 7 baş kalan alageyikler koruma çalışmalarıyla 2010 yilinda 300-400 basa ulaşmıştır. Düzlerçamı'ndan Türkiye'nin çesitli yerlerine alageyik aktarilmaktadir ve sayilari çogaltilmaya çalisilmaktadir. Bu çalismalarin devlet tarafindan daha büyük bütçelerle desteklenmesi ve yayginlastirilmasi gerekmektedir.

3-Kelaynak
Ortadogu ve Afrika, Kuzey Sahra çöllerinde, kayaliklarin uçurumlarinda iki veya üç yumurta yumurtlayarak üreyen kelaynaklarin vahsi dogadaki nüfusu yalnizca 420'dir. Dünyada sadece Türkiye'de (Birecik/ Urfa) ve Fas'da koruma altinda bulunan 1500 kadar kelaynak bulunmaktadir.


4-Deniz Kaplumbagası
Akdeniz sahillerine yayilmis olan deniz kaplumbagalari Köycegiz Dalyan sahilinde siklikla görülür.
Bir defasinda 100 yumurta birakabilen deniz kaplumbagalarinin yavrulari, 2 aylik kuluçka döneminden sonra gece vakti yumurtadan çikarak denize giderler. Yumurtlama kumsallarinin isgali, avlanma ve isik kirliliginden dolayi deniz kaplumbagalarinin nesli tehlike altindadir. Yavrular yumurtadan çikar ve isigi takip ederek karaya gelirler. Bu durum hayatta kalmalarinin önüne geçer. Ayrica avlanmak da sayilarini azaltir.

5-Yaban Kedisi
Avrupa, Bati Asya ve Afrika kitalarinda farkli alt türleri ile genis bir cografyada yaygindir. Afrika yaban kedisi alt türü ev kedisinin atasi olarak kabul edilir. Türkiye'de de bulunan yaban kedileri bilinçsiz olarak avlanmakta ve nesilleri tüketilmektedir. Bu konuda önlemler alinmali ve insanlar bilinçlendirilmelidir.

6-Toy Kusu
Türkiye'nin en büyük kus türü olan toy, ayni zamanda dünyada en büyük uçabilen kuslardan biridir. Maalesef toylarin nesli ciddi tehlike altindadir. Iriliginden dolayi gözde ve kolay av oldugu için kaçak avcilik ve habitat kaybi türün yok olma sürecini hizlandiran en önemli etkenlerdir.

7-Vasak
Vasak, kedigiller familyasindan Lynx cinsini olusturan orta büyüklükte etçil omurgali ve yabanil bir türdür. Marmara, Karadeniz, Dogu Anadolu ve Iç Anadolu bölgelerinde nadir olarak görülebilmektedir. Dogal hayatin bir parçasi olan vasaklar insanoglunun tehdidi altindadir. Dünya Koruma Birligi tarafindan koruma altina alinmis olsalar da, dünyanin birçok yerinde oldugu gibi Türkiye'de de avlanmalari sürmektedir.

8-Kara Akbaba
Kartallar, çaylaklar ve doganlar gibi gündüzcül bir kustur. Daha çok yasli agaçlarin bulundugu ormanlarda yasayan türün sayisi, yasam alanlarinin yok olmasi nedeniyle her geçen gün azalmaktadir. Türkiyede Soguksu Milli Parki (Kizilcahamam) ve Eskisehir Türkmenbaba Dagi'nda bulunur fakat en büyük popülasyonu Çorum'dadir. Türkiye'de sayilarinin 50 civarinda kaldigi söylenmektedir. Çok acil olarak koruma altina alinmalari gerekmektedir.

9-Boz Ayi
Türkiye, Kibris, Balkanlar, Sibirya, Kuzey Afrika ve Kuzey Amerika’da yasayan bir ayi türü olan boz ayinin nesli ülkemizde büyük tehlike altindadir. Insanlar tarafindan evcillestirilmis ya da avcilar tarafindan yaralanmis boz ayilar, Bursa Karacabey'de bulunan Dogal Hayati Koruma Dernegi ve Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Orman Bakanligi'na ait Ovakorusu Ayi Barinagi'nda uzman veterinerler gözetiminde rehabilite edilerek, basta Uludag Milli Parki olmak üzere çesitli bölgelerde ait olduklari vahsi dogaya birakilmaktadirlar. Bu çalismalara ek olarak, boz ayilari avlayanlara agir cezalar verilmesini içeren yasal düzenlemeler gereklidir.

keyboard_arrow_up